Hamilelik Psikolojisi

//Hamilelik Psikolojisi
Hamilelik psikolojisi neden olur ve hamile bir kadına nasıl yanaşılmalıdır? Ana olan da olmayan da bilir ki, hamilelik sürecinde anne adayı olmak ruhen birçok şeyleri değiştiriyor ki, bunada hamilelik psikolojisi denir.
Hamilelik her kadının hayatında bir dönüm noktasıdır. Hamile olduğunu öğrenen her kadın yeni bir döneme giriyor. Bu dönemde yaşanan fiziksel değişikliklerin yanında bir de psikolojik değişiklikler yaranır.Bütün duyguları aynı anda yaşayan anne adayı, kendine destek arıyor. Bu dönemde tüm duyguların bir arada yaşanması son derece normaldir. Çünkü, ana hem gebeliği, hem de kendini keşfetmeye başlamıştır. Kendini farklı ve değişken bir vücutta gözlerken, hamileliğin getirdiği fiziksel sorunlar yaşarken, bir yandan da çocukla ilgili aklında oluşan bir çok sorularla da mücadele etmeye çalışıyor. Bu durumda annenin yapması gereken bir tek şey hamilelik durumunu kabul etmesi, tüm yaşanan duyguların gebelik dönemine özgü olduğunu düşünmesidir. Hem de ana, çocuğun kendi karnında yaşadığını hissetmeli ve bu durumun keyfini çıxartmalıdır. İnsanlar bilmedikleri müvzudan daha çok narahatlanaraq acele ediyorlar ve bu açıdan sorunlar yaşarlar. Dolayısıyla gebelikte ilk adım kifəyət kadar bilgiye sahip olmaktır. Bilginin doğru alınması kadar, bilginin verilmesi tarzı da düzgün olmalıdır.
Kendini kaybetmemek ve daha az sorun yaşamak için annenin, mutlaka kendini rahat hissedebileceği bir doktora danışması ve bu dönemi onunla yaşaması en iyi seçeneklerden biridir. Çünkü, anne aday olan hanım dokuz ay boyunca, fiziksel değişimin getirdiği rahatsızlığların yanında, heyecan, korku, telaş, kaygı ve rahatsızlık da yaşamaktadır. Doktordan sıra, daha fazla bilgi alabileceğimiz kitaplardan, internetten ve hamilelik kurslarından da faydalanabilirsiniz. Böylece daha çok bilginin verdiği güç ve bilgiyle daha az heyecan ve tələsgənlik yaşanacaktır. Anne adayı hamilelikte yaşadığı psikolojik sorunlar dışında, doğum müvzusunda da anlaşılmaz düşüncelerini bu şekilde aydınlığa çıxartmalıdır.
hamile 2
Fiziksel olarak yaşanılan her türlü rahatsızlıklar ve problemler anneyi hamilelikten soyutmamalı, doğacak çocuğun rahatını ve bu problemlerin kısa süre sonra biteceği düşünmelidir. Çocuğa iyi bir anne olup olamamaq kaygısı, iyi bir gelecek vermek korkusu, sağlıklı bir doğum geçirmekle birlikte annenin aklını sürekli meşgul edecektir. O yüzden de bu düşüncelerin rüyaları qaçırdacaq kadar büyüdülməsi yersizdir. Çünkü, doğumdan sonra çocuğu kucağına alan annenin düşünceleri tamamen değişecek, ona dokunmanın verdiği heyecanla bu rahatsızlık kaybolacaktır.
Anne adayının eşi ve ailesi ile olan ilişkisi de bu dönemde çok büyük rol oynamaktadır. Kısacası yeni anne korkularını, kaygılarını, sorunlarını özellikle eşi ile paylaşmalıdır. Anne ve baba, ana baba olmak sorumluluğunu birlikte üzerlerine almalıdırlar. Eşin bu desteği ile anne duygusal olarak beslenir ve kendine güven hissi oluşur. Annenin sağlıklı psikolojik durumu, çocuğu da doğru yöne yönlendirir. Eşin desteğinin yanında aile ve arkadaş desteği de önemlidir. Bazı problemleri eş yerine, bir annenin ya da hamilelik konusunda deneyimli bir refakatçinin yardımı ile çözmek daha kolay olabilir.
Sağlıklı çocuk yetiştirmek hamilelik döneminden başlayan bir duyğudur.Ana adayı kendi duygularını doğru tanıdıkça, çocuğuna daha sağlıklı bir anne modeli oluşturacaktır. Eğer duygularını tanımaktan kaçar, ve destek almazsa gerginlik ve stres dolu bir dönem yaşaması ve bunun da çocuğa etkisi kaçınılmaz olacaktır. Ana tüm bu duyguları yaşarken biraz daha sakinleşmek için, basit bir spor ya da bir hobi ile meşgul olabilir. bunlara; yüzme, yürüme, resim yapmak, boncuk dizmek, dikiş dikmek, yeni yemek tariflerini kontrol gibi işlerle meşgul olabilirler.
hamile1
Eğer herhangi bir işte çalışıyorsa ve sağlıklı bir gebelik geçiriyorsa işine hekim kontrolünde devam edebilirler. Bu şekilde kendini meşgul ederek, hamilelik endişesi ile daha az karşı karşıya gelecek ve daha az kaygı duyacaktır. Önemli olan dokuz ay süresinde, stresten uzak, sakin ve rahat günler yaşamaqdır.Hamile olmasalar da kadınların bakımlı olmak girişimleri onların psikolojilerini doğru yönde yönlendirme. Kısacası, anne adayları kendilerini daha iyi hissetmeleri açısından; el-ayak bakımı, saç düzümlərində değişiklik, birkaç giyim ve aksesuar alışverişi, farklı renkte makyaj yapmakla kendilerini doğru yönde yönlendirebilirsiniz bilirler. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus, yapılan kulluğun temiz ve sağlıklı olmasıdır. Bunların dışında; düzgün uyumak, doğru beslenmek, arada ılık duş almak ve masaj yapmak gibi şeyler de hamilelik dönemini rahat geçirmek için gözardı edilmemelidir. Özellikle, bilinmesi gereken tek şey, hamile bir kadının çok hassas olduğudur. Üzerinde durulmaması gereken çok basit bir konu büyütülebilir, gereksiz şeylere sinirlenebilirler. Hamile kadın bunun her ne kadar farkında olsa da, özününe hakim olamaması çok normaldir. Unutulmamalıdır ki, hamilelik, doğum ve annelik, her kadının yaşamak isteyeceği bir duygudur.
2017-06-05T23:50:49+00:00