IPhone 6’nın Ekranını Değiştirmek

//IPhone 6’nın Ekranını Değiştirmek

Akıllı telefonunuzun garantisi sona erince, bazı ufak tamiratları kendiniz de yapabilirsiniz. Örneğin, doğru gereçlerle çatlamış bir ekranı bile değiştirebilirsiniz.

Aslında şimdiden 2 yaşında olsa da, iPhone 6 dünya’nın en popüler akıllı telefonlarından biri. ‘Örümcek uygulaması’ (yani çatlamış bir ekran) da en az onun kadar yaygın. Üretici garantisi sona erdiğinde, tüm sınırlamalardan sıyrılabilir ve cihazınızı kendiniz onarabilirsiniz! Fakat yeni ekranı temin ederken dikkatli olmalısınız. Apple sadece izin verdiği uzmanlara yedek parça verdiğinden, internette bulunan parçalar ya kullanılmış ya da orijinal değil. Güvenilir online satış noktaları (www.icracked.com veya www.fixit.com) yeni bir ekran ünitesini yaklaşık 120 Euro’ya satıyor. Fakat bunlarda gerekli gereç de mevcut ve bir kullanım garantisi de sunuluyor. Ekranı eBay’den 65 Euro veya altındaki fiyatlara da alabiliyorsunuz, fakat bu durumda bir garanti veya gereç mevcut değil. Biz aşırı ucuz ekranları test etmek amacıyla satın aldık ve tamiratı yapmaya çalıştığımızda, cihazların kullanılamaz olduğunu fark ettik: Montaj sırasında ekranın vida yuvalarının milimetrik de olsa yanlış ayarlanmış olduğunu fark ettik. Sonuç olarak, ekran merkezi çerçeveye doğru bir şekilde oturmadı.

Ayrıca home tuşu konusunda da çok dikkatli olmalısınız. Bunun değiştirilmemesi ve hasarlanmaması gerekir. Sonuçta home tuşunda parmak izi sensörü var ve bunun iPhone 6’da kayıt edilmesi gerekiyor. Öbür türlü cihaza ulaşamayacaksınız. Böylesi bir durumda Apple müşteri servisine başvurmaktan başka bir çareniz de yok. Dikkat: Özellikle geçen yazdan beri dokunmatik ekranla ilgili sorunlarla ilgili bildirimler iyice arttı: Ekranın üst kısmında titreşen gri alanlar beliriyor ve ekran ya fiziksel temasa çok geç tepki veriyor ya da hiç tepki vermiyor. Bunun sebebi dokunmatiğin kontrolör çipi ile ana kart arasındaki lehimin zayıflığı. Bu sorun ekranı değiştirmek suretiyle çözülemiyor. Prensip olarak bizim talimatlarımız iPhone 6s için geçerli. iPhone 6s’de, ekran merkezi çerçeveye de bağlı. Eğer burada sorun çıkarsa, bu sorunu cihazı ısıtarak çözebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu jel kompres kullanmaktır (bunlar eczaneden temin edilebilir), bunu mikrodalgada önceden ısıtmalısınız.

Nasıl yapmalısınız

1 Hazırlık

Sadece güvenilir online satıcılardan ekran satın almalısınız veya en azından 4 haneli sayıda olumlu geri dönüş alan eBay satıcılarından… Tüm vidaları ve küçük bileşenleri bir manyetik tabloya veya masaya yapışık, iki yüzü de yapışkan özellikli bir yüzeye yerleştirin. Telefonunuzla her aşamanın hızlıca fotoğrafını çekin. Sık sık bir topraklama kaynağına veya yakındaki bir radyatöre dokunarak iPhone’un elektronik parçalarını elektrostatik yüklere karşı korumaya alın.

2 Açmak

iPhone’un sarj ünitesinin iki yanında iki adet beş köşeli villa bulunur. Bunların başlıkları oldukça hassastır. Eğer bir vidada diş atlaması olursa, bir pena veya bir cımbız destek amacıyla kullanılabilir.

 

3 Çekmek

Bir tür vantuz kullanarak ekranı home tuşu civarında hafifçe kaldırın. Eğer bu alanda fazlaca çatlak varsa, bir parça koli bantı kullanarak alanı düzleyebilirsiniz. Bir penayı vantuzu çekerek oluşturduğunuz boşluğa yerleştirin. Penayı iki yana doğru iterek toplamda dört adet olan tırnaklara ulaşın, bunları doğru miktarda güç uygulayarak yerlerinden çıkarabilirsiniz.

4 Pilin bağlantısını çözün ve onu çıkarın

İki PHoo vidayı söküp ekranı çıkardıktan sonra, plastik spatula ile pil bağlantısını kesin. Bu aşamada eskimiş pili değiştirmek de mantıklı olabilir.

5 Ekran ünitesini çıkarın

Pervazdaki kabloların kopmaması için, ekranı tamamen çevirmediğinize emin olun. Bunun yerine bunun bir bardak veya kutuya diklemesine dayandığından emin olun. Bu üç adet ekran bağlantısının üzerindeki koruyucu plaka farklı uzunlukları olan beş adet PHoo vida ile yerine sabitlenmiştir. Son olarak plastik spatula ile konektörleri sökün.

6 Ön bileşenleri ortaya çıkarın

Kulaklık, ışık sensörü ve ön kamera da özel bir koruyucunun altında ve bu da farklı uzunlukları olan üç adet PHoo vida ile yerine sabitlenmiştir..

7 Ön bileşenleri oynatın

Yedek ekranda genelde ön kameranın etrafında bulunan saydam çerçeve bulunmaz. Falçata ile bu kısmı dikkatlice kesin. Ardından japon yapıştırıcısı ile bu çerçeveyi yeni ön panele sabitleyin. Bu bütün işlemin en zor kısmı. Kulaklığın muhafazasını veya ışık sensörünün üzerindeki filtre plakasını unutmayın (beyaz iPhone’da).

8 Home tuşunu sökün

Bu aşamada çok dikkatli olmalısınız. Home tuşununda iTouch sensörü bulunur ve bu her cihazda ayrı ayrı kayıt edilir. Eğer bu tuş hasar görür veya değiştirilirse, iPhone’a ulaşılamaz. Eğer bu gerçekleşirse, sadece Apple müşteri hizmetleri cihazı aktive edebilir. Önce iki vidayı da sökün (PH00). Ayrıca muhafazanın ilk vidasını da sökebilirsiniz.

9 Home tuşunu sökün

Spatula ile home tuşunun konnektörünü sökün ve spatulanın ucu ile dikkatlice mühür halkasını gevşetin. Eğer bu olmuyorsa, cihazı hafifçe ısıtmalısınız. Ardından, parmak ucunuzla tuşu alt kısımdan bastırmak suretiyle yerinden çıkarın..

10 Ekran plakasını sökün

Bu muhafaza plakası ekrana 6 adet aynı uzunluktaki PH00 vida ile sabitlenmiştir. Home tuşunun pervazındaki kablolar hemen tuşun altındadır ve bunu spatula ile sökerken aşırı derecede dikkatli olmalısınız.

11 Ekran ünitesini yerleştirin

Tüm konektörleri bağlandıktan ve tüm muhafazalar yerleştirildikten sonra, ekran ünitesini iPhone’un merkezi çerçevesine yerleştirin. Son olarak ekranı köşelerden bastırmak suretiyle yerine oturtun..

2017-09-29T23:51:43+00:00