Sony PlayStation VR İnceleme

//Sony PlayStation VR İnceleme

Sadece iztemeyin, içine girin

Biz tam üç günümüzü Sony‘nin PlayStation VR ile harcadık ve kesinlikle dışarı çıkmak istemedik.

Bu kadarını bizce Sony bile beklemiyordu: 13 Ekim günü teknoloji devi Virtual-Reality-Head-set PlayStation VR’ı (sanal gerçeklik seti PS VR) tanıttı, ve ilk parti ürün adeta kapışıldı. Amazon`da da kısa bir süre içinde benzer durum yaşandı: Stokta yok.

Peki bu durum gerçekten hak edilmiş bir başarı mı yoksa yine SG söz konusu olunca insanlar fazlasıyla acelesi mi davranıyor? Biz işin derinine inmek istedik ve üç günümüzü bir odada ürünü kapsamlı şekilde test ederek geçirdik ve sonuçtan çok ama çok etkilendik.

İlk olarak PS VR’ın yaklaşık 400 Euro’luk (Yurtdışı fiyatı) uygun fiyatı ile kendisinden çok daha pahalı olan Oculus Rift ve HTC Vive`ın verdiği taşıma rahatlığı ve içinde olma hissini verip veremeyeceğinden ciddi derecede şüpheleniyorduk. Mukayese açısından: Oculus’un SG gözlükleri 700 , HTC’nin SG gözlükleri ise 950 Euro.

Donanım orta seviye, içine girme hissi zirvede

Her SG gözlüğünün en önemli parçası ekranı. PS VR’de Sony 5.7 inçlik bir OLED panel kullanmış, ki bunda göz başına düşük 960 x 1.080 piksellik bir çözünürlük mevcut( Rift’te bu değer her göz için 1.080 x 1200 piksel). En azından kağıt üzerinde Sony rekabette geri kalmış denebilir.

Fakat pratikte bunun hiç bir önemi olmadığını söyleyebiliriz. Zira biri PS VR’ı taktığı anda, öyle bir içine girme hissi yaşıyor ki, bunu Rift veya Vive’da hissetmek söz konusu dahi değil. Aslında karanlık sahnelerde biraz sorun yaşanmakta ama bunu yaşamadığınız bir SG gözlüğü henüz piyasada yok.

Harika içine girme hissi için ilk olarak kesinlikle gecikmesiz yansıtma sorumlu: Sony’nin mühendisleri, geciktirmeyi 18 milisaniyeye kadar düşürmeyi başarabilmişler. Bu sayede hiç bir durumda bu kötü namlı SG sorunu ile karşılaşmadık. PS VR’ın bağlanacağı PlayStation 4’ün performansı SG için yeterli olmadığından (PS4), Sony harici bir işlemci ünitesini de pakete eklemiş, ki bunu gözlükle konsol arasında bağlamalı ve açmalısınız. Bu şekilde iki cihaz toplamda sorunsuz ve hatta harika bir SG deneyimi sunuyor. Takılma veya başkaca grafik hatalarına biz testimizde rastlamadık.

En önemli özellik: Kafada sabitleme

PS VR’ın en önemli özelliğini özellikle bir kaç saat oyun oynadıktan sonra fark edeceksiniz: Kafada taşıma hissi. Bu ürün sağlam bir plastik bant ile kafanıza takılıyor, ardından arka tarafta (ensenizde) bulunan bir düğme ile tıpkı bir bisiklet kaskı gibi ayarlanarak sıkıca kafanıza oturuyor. Böylece ağırlık tüm kafa bölgesine dağılıyor ve gözlük sadece sağlam bir şekilde oturmakla kalmıyor, burnunuza veya şakaklarınıza da baskı yapılıyor, Rift ve Vive’da bu sorun hissediliyordu.

Bize iki buçuk saat sonra mola verdiren gözlük veya onun verdiği bir rahatsızlık olmadı, tuvalete gitme ihtiyacı oldu. Ayrıca şu husus da çok ince düşünülmüş: ön kısım hafifçe öne doğru iti-lebiliyor. Böylece bir yudum su içmek veya kısa süreliğine telefona bakmak için gözlüğü çıkarmak gerekmiyor. Bu Rift ve Vive’la mümkün değil ve ciddi bir avantaj. Bununla şu söz konusu oluyor: Kullanıcılar PS VR’ı sınırlamasız kullanabiliyor. Sabitlemenin yegane dezavantajı şu: Gözlüğün alt kısmından ışık sızması söz konusu. Fakat odadaki ışığı kısmak bu sorunu çözecektir.

Etkileyici oyun teklifleri

Ayrıca PS VR için yazılım boyutu da etkileyici: İlk başta 13 adet değerli oyun sunulmuştu, bunlardan “Batman: Ark-ham VR” (yak. 20 Euro) oyununu biz yaklaşık bir saat oynadık. Ayrıca VR Worlds (yak. 40 Euro) oyunları da bizi çok etkiledi, bunda çok etkileyici bir dalış gerçekleştirdik, Londra’da heyacan dolu bir mücevher hırsızlığına katıldık ve klasik Pong oyununun harika SG versiyonunu oynadık. Ayrıca SG için hazırlanmamış Netflix gibi hizmetleri de PS VR ile kullanmak mümkün olabiliyor: Bu durumda gözümüzün önünde 2 boyutlu görüntü kocaman bir sanal perdede belirdi. Bu deneyim ayni sinema salonlarındaki gibiydi: Bir full HD cihazın görüntü kalitesine PS VR ile ulaşmak mümkün değil. Gözlüğün çözünürlüğü bunun için fazlaca düşük. Ayrıca Youtube’da SG videolarını izleyebilmek isterdik, bu (şu anda) mümkün değil. Bu sorunlar haricinde Sony PS VR ile mevcut en iyi SG ürününü piyasaya sürmüş. Ve biz şimdiden gelecek nesil için sabırsızlanıyoruz.

2017-09-26T23:35:13+00:00