Uygun Fiyatlı Skylake

//Uygun Fiyatlı Skylake

Taşınabilir bilgisayarlar hızlı ve efektif SkyLake işlemcilerden büyük fayda görüyor. Biz yaklaşık 500 Euro fiyatlı Laptopları test ediyoruz ve bunların güçlü ve zayıf noktalarını belirtiyoruz.

Söz konusu laptoplar olunca, modern bir teknolojik altyapı oldukça önemli, zira bu cihazlar kompakt boyutları ve düşük seviye enerji sarfiyatlarına rağmen performans vermesi gereken cihazlardır. Daha da ötesinde, işlemcilerini, ekran kartlarını ve portlarını geliştirmek neredeyse imkansızdır. Neyse ki, Intel’in en son Skylake teknolojisini destekleyen laptoplar şimdiden piyasada. Bu tarz cihazların düşük fiyatlı olanları da mevcut (yaklaşık 500 Euro). Bu sınıf üreticiler için zorlayıcı olduğu kadar alıcılar için de bir o kadar cazip. Düşük bütçeye rağmen, üreticiler kapasiteli ve hızlı bir laptop üretmek zorunda, cihaz ayrıca mekanik olarak dayanıklı ve değerli olmalı. Testimiz bunun her zaman başarılamadığını gösterdi.

Test ettiğimiz cihazlar arasında standart Acer Aspire E5-575G, Asus F555UA ve Lenovo Yoga 500-15ISK laptoplar vardı. Ayrıca Lenovo ThinkPad E560 ve Acer TravelMate P2581’i de test ettik, ikisi de iş tipi laptoplardı. Tüm cihazların ekranı 15.6 inç, dört GB’lık görece düşük bir RAM’e sahipler ve hepsinde Windows 10 önceden yüklü durumda.

TravelMate Windows 7’e döndürebilen yegane cihazdı. Bu bizim test sırasında yaptığımız bir başka işlemdi. Acer’a göre, cihaz Windows’un güncellemeleri 2020’de keseceği tarihe kadar güncelleme desteği alacak (Windows 7 için). Ayrıca Ubuntu Linux’u işletim sistemi olarak kullanan bir laptop da inceledik.

Yeni işlemciler yeterince güç temin ediyorlar

Test ettiğimiz cihazlar giriş seviyesinden orta seviyeye kadar gruplandırılabilen mobil işlemciler kullanıyor. Desktop için olan adaşlarının aksine, TravelMate ve Lenovo Yoga’daki Pentium işlemciler hyperthreadingi destekliyor. Sonuç olarak, bunlar günlük kullanım işlemleri için yeterince hızlılar ve çoklu işlemler bunları “bunaltmıyor”. Fakat söz konusu kısa, işlemci ağırlıklı işlemler olunca ( görüntü işleme veya kompleks hesap tabloları gibi), turbo saat vuruşunun olmaması hissedilir ölçüde bir donma olarak net biçimde gözlemlenebiliyor. Acer Aspire ve Lenovo ThinkPack’deki 13 işlemcilerde daha yüksek bir bazal saat hızı var ve bu anlamda ciddi derecede yüksek performansa sahipler. Daha da ötesinde, Asus F555UA’daki i5-6200U turbo moduna girebiliyor ve böylece hızı 2.3 GHz’iken 2.8 GHz’e çıkabiliyor. Sonuç olarak Asus F555 UA’daki işlemci yoğun işlemci gücü gerektiren foto/video işleme gibi işlemler için ideal. Güçlü grafik çipi sayesinde, Counter-Strike gibi basit 3D oyunları, eğer ayarlar düşük tutulursa, destekleyebiliyor. İki Core-i3 laptop da kullanıcılarına basit oyunları oynama şansı sunuyor (Aspire’da ek nVidia ekran kartı da var), fakat Pentiular bu amaç için biraz fazla zayıflar. Skylake teknolojisinin performans artırışı Aspire E5-575G ve Aspire E5-573’ün mukayesesinde ortaya çıkıyor, ikincisi Broadwell kullanıyor: Yeni nesil işlemcinin kullanılması genel PCMark skorunu ve 3D-Mark skorunu sırasıyla %9.5 ve %24 artırdı.

İşlemci gücü her şey demek değil

Günlük işler anlamında Acer Aspire E5 (ki testin kazananı o oldu) nominal olarak ondan güçlü olan Asus’tan daha iyi performans verdi. Bu özellikle başlangıç, program açılışı ve yazılımı yüklemelerde dikkati çekti. Acer’da daha zayıf bir işlemci olsa da, 256 GB’lık hızlı bir SSD hafıza kullanılmış. Bir çok kullanıcı için bu Asus’un turbo işlemci ve yavaş manyetik hard diskine yeğlenecek bir kombinasyon. Bu benchmark sonuçlarına ve bizim performans skorumuza da yansıdı.

Lenovo ThinkPadde SSD yoksa da, görece hızlı 7200 rpm bir hard diski var. Sonuç olarak da Asus‘u iki PCMark 8 benchmarkta geçmeyi başardı. Daha da ötesinde, bu durum donanım hızlandırma özelliğinin optimal olarak çalışmasını gerektiren işlemlerin artması nedeniyle daha da önemli hale geliyor. Bu Acer TravelMate’de daha belirgin, ki bu cihaz Windows 7 kullanıyor ve benchmark sonuçlarında sonlarda yer alıyor. Lenovo Yoga’daki Windows 10 işletim sistemi benzer donanımda daha iyi performans veriyor.

Ekran ve kasa anlamındaki tavizler

Bir laptopun performansını SSD’ye geçerek veya daha fazla RAM takarak artırabilirsiniz, fakat ekran ve kasa anlamında üreticinin tercihleri sizi kısıtlamaktadır. Bu alanda, maliyetlerin etkisi ciddi derecede belirgin. Bütün cihazların ekranlarında TN paneller kullanılmış, yani bunlar görece karanlık ve bakış açısına bağımlı. Yani ekran belli bir açıda eğik olduğunda, kontrast ya düşüyor ya da negatif görüntüye dönüşüyor. Bu efekt en ciddi sorunu Lenovo Yoga’da çıkarıyor. Cihazların 15.6 inçlik ekranlarında muhtelif çözünürlükler var. Acer Aspire’da full-HD desteği var (1920 x 1080 piksel), yani ekrana çok fazla içerik sığabiliyor. Fakat, diğer tüm cihazlarda WXGA çözünürlük var(1366 x 768 piksel), yani ciddi miktarda scrollama gerekiyor. Aslında bu standart olarak fontların, sembollerin ve tuşların yeterince büyük olması anlamına gelse de, özellikle dikey anlamda ekranın biraz küçük kalması anlamına gelmektedir. Sonuç olarak, bir web sitesine girdiğinizde sitenin sadece başlığını görüyorsunuz. Diğer içeriği görmek için aşağı scrollamanız gerekecek.

Yoga ve Asus cihazlar hariç tüm ekranlar parlamaz veya yansıtmaz özellikte. Fakat Asus, test ettiğimiz cihazlar arasında da en iyi parlaklık seviyesi ve en yüksek satranç tahtası kontrast oranına sahip. Genellikle karanlık olmayan ortamlarda çalışanlar diğer laptoplarn yansıtmaz ekranlarından daha memnun kalacaklardır.

Sağlamlık konusunda zaaf var

15.6 inçlik ekranları ile hiç bir cihaz küçük değil, fakat üreticiler incelik ile bunu dengelemeye çalışmışlar. Kısıtlı bütçelerle kıyaslandığında, bu her zaman yeterli miktarda dayanıklılık anlamına gelmiyor, bu diğer etkenlerle birlikte bizim ergonomi değerlendirmemizi etkiliyor.

ThinkPad E560 bu anlamda test ettiğimiz en sağlam cihaz. Ayrıca cihazın klavyesi de oldukça iyi. Basınç altında bükülmüyor ve tuşlarının tepkisi oldukça iyi. Ekran menteşesi o kadar yumuşak ki, ekranı tek elle çok rahatça açabiliyorsunuz. Buna rağmen, seçilen konumda sağlam bir duruş da sergiliyor.. Tüm kasası bükülmeye karşı dayanıklı.

Daha az etkileyici olan Acer Travel-Mate ise tam bir kötü örnek. Titrek klavyesi yazarken takılabiliyor ve yassı tuşlarının basınç noktası belirsiz. Menteşeleri o denli sert ki, ekran ve kasa birbirine zarar verecek derecede iç içe geçiyor. Bir kaç yıl kullandıktan sonra, bu metal menteşenin ana kısımdan ayrılmasına sebep olabiliyor: Bu cihazdan vazgeçmek için tek başına yeterli bir sebep. Lenovo Yoga’da benzer bir yöntemle kendisini ucuz hale getirmiş. Asus F555UA ve Acer Aspire tam anlamıyla ortada: Acer cihazın klavyesi iyi ve kasası idare eder. Asus’ta ise durum tam tersi.

Asus dış görünüşü en etkileyici olan cihaz. Ayrıca renkli kasa alanı gibi bir seçeneği de mevcut. Daha da ötesinde bu test ettiğimiz en ince cihaz. Diğer bilgisayarlar da ilk bakışta çok ince gözüküyorlar, fakat pil ve tabanla birlikte biraz daha kalınlar.

Verimli işlemden sayesinde, test ettiğimiz tüm laptoplar oldukça sessizler. En ince laptoplar (yani Asus ve Lenovo Yoga) biraz daha sesli ama tam yükte rahatsız edici bir ses çıkarmıyorlar.

Sonuçta, çalışma süreleri (mukayese için tüm ekranlar 100 cd/m2 seviyesine indirildiğinde) oldukça iyi çıktı. Lenovo ThinkPad büyük bir pilin kolay değiştirilmediğini gösterdi. Fakat bunun büyüklüğü ve ağırlığı daha iyi bir taşınabilirlik puanı almasını engelledi. Asus inceliğine ve sınırlı pil kapasitesine karşın oldukça etkileyici çalışma ömrüne sahip olsa da, Lenovo Yoga sıra dışı form faktörü yüzünden ciddi derecede kapasiteden feragat etmiş. Lenovo Yoga’nın çalışma süresi beş yıl önceki laptopların çalışma süresine neredeyse denk. Pili daha büyük olsa da, Acer Aspire E5-757G’nin de mukayese edilebilen Broadwell bazlı modellerden daha kısa pil ömrüne sahip. Bu diğer tüm Broadwell bilgisayarlar için de geçerli. Sonuç olarak, pratikte Intel’in daha yüksek efektiflik seviyeleri yönündeki vaatlerinin pek de karşılığının olmadığını söylersek haksızlık yapmamış oluruz.

Kullanışlı özellikler

Lenovo Yoga en iyi ekipman skoruna sahip, zira dokunmatik ekranı ve modülerliği onu diğer cihazlardan farklı bir konuma oturtuyor. Fakat daha önce de belirtildiği gibi, bu dizaynın pratik faydaları biraz sınırlı. Cihaz bir tablet olarak kullanılmak için fazlasıyla büyük ve ağır. Daha da ötesinde, klavye altta kalacağından, cihazı tablet gibi kullanmak bizim hiç bir zaman cesaret edeceğiniz bir husus değil. Lenovo ThinkPad’in parmak izi okuyucusu, laptopu kolayca aktive etmek için oldukça kullanışlı bir özellik.

Diğer açılardan ise, laptoplar günlük kullanımda ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye sahipler: Cihazlarda USB 2 ve 3 destekli 3 adet USB portu, SDXC kart okuyucu ve bir DVD yazıcı bulunuyor. Ultrabooklar çağında, DVD yazıcıların artık tarih olacağı öngörülmüş olsa da, tıpkı gigabit Ethernet portları gibi tüm cihazlarda bu yazıcı ve port bulunuyor. Hızlı 802.11ac WLAN desteği artık standart pakete dahil. Asus halen n-WLAN kullanan yegane cihaz olarak dikkat çekiyor. Harici monitör ve projektörler HDMI veya (son tedbir olarak) VGA ile bağlanabiliyor.

Windows 10 Tek yönlü bir sokak

Test ettiğimiz tüm bilgisayarlar ‘Windows 10 yüklü şekilde geliyor. Burada insanlar kullanıcı verisinin özensiz kullanımı konusunda fikir ayrılığı yaşıyorlarsa da, veri paylaşımını ciddi derecede düzenlemek mümkün. Fakat şu husus kesin ki bu işletim sistemi Windows 7’den kesinlikle daha hızlı. Bir çok bilgisayarda manyetik hard disk olsa da ve hatta hepsinde yetersiz dört GB’lık RAM olsa da. Her zaman olduğu gibi faydasız yazılımlar can sıkmaya devam ediyor. Bu genelde bilgisayarda yüklü olarak gelen gereksiz yazılımlar ve deneme süreli yazılımlar olarak ortaya çıkıyor. Tüm üreticiler bunları bilgisayarlara en başta yüklüyor ve bunlar hem yer kaplıyor hem de performansı düşürüyor. Sonuç olarak bir cihaz aldığınızda ‘PC Decrapifier’ programım indirmek ve gereksiz tüm yazılımlardan kurtulmalısınız.

Az önce de belirttiğimiz gibi, Acer Travelmate önceden yüklenmiş Windows 10 Pro işletim sisteminden Windows 7’e geçmenize izin veren yegane cihaz. Acer’a göre, TravelMate Windows 7’nin güncelleme desteği sona erene değin güncelleme alacak. Bu diğer Skylake laptoplar için garanti edilemez. Bu konuda Microsoft’un herkese tavsiyesi Windows 10’a geçmek. Diğer cihazlara Windows 7 yüklemek oldukça zahmetli, zira Win7-Installer Skylake platformu için USB sürücülerine sahip değil. Bu işlem bir DVD aracılığı ile gerçekleştiğinde görece daha rahat edersiniz (USB diske kıyasen). Fakat Windows 7’i yüklemeyi başarsanız bile, bilgisayarın Windows 7 sürücülerini bulamaması nedeniyle çalışmayı bırakması olası. Cihazlar en son Linux sürümleri ile uyumlu, tıpkı Dell Vostro 15 gibi, bu cihaz normal bir Ubuntu sürümü kullanıyor.

Denge önemli

Testimizin kazananı Acer Aspire E5- 757G’da belli zayıflıklara sahip: Kasasının biraz daha sağlam olması gerekirdi. Fakat genel olarak sunduğu dengeli özellikler sayesinde testi kazandı, iyi bir işlemcisi, hızlı bir SSD’si ve fiyatının hakkını veren, kaliteli bir full-HD ekranı var. Ayrıca test ettiğimiz en ucuz cihazlardan biri de olduğu için, fiyat performans tavsiyemiz de o. Sağlamlık anlamında, Leno-vo ThinkPad E560 kesinlikle örnek teşkil ediyor. Cihaza bir SSD takılıp (25 GB, yaklaşık 95 Euro) RAM’i 8 GB’a yükseltilince, düşük çözünürlüklü ekranı harici bir zafiyeti kalmıyor.

Aynısı Asus F555UA için de geçerli, bunun da güçlü işlemcisi bir SSD ile daha iyi performans verebilir. Fakat Acer TravelMate ve Lenovo Yoga için yapılabilecek olumlu yorum sayısı da az. TravelMate’ın Windows 7 desteklemesi iyiyse de, Masası oldukça hassas ve performansı etkileyicilikten uzak. Testte gerçekten şaşırtıcı olan Broadwell laptopların, portlar ve çalışma süresi anlamında Skylake işlemcilere göre iyi performans vermesi oldu. Sonuç olarak, eğer artık üretilme etek olan bir Broadwell modelini tercih ederseniz (ideal olarak bir SSD ile kullanılmalı) tuzağa düşmüş olmayacaksınız, zira bu kategori daha geniş bir Windows 7 laptop seçeneği sunuyor.

2017-09-30T21:11:57+00:00